Laboratorium
Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Z dniem 1 stycznia 2019 r. z mocy przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2018r. poz. 1479) nastąpiła ze zmiana kompetencji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W związku z powyższym w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska na bazie laboratoriów wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska utworzone zostało Centralne Laboratorium Badawcze (CLB), które na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa w oparciu o Oddział
w Bydgoszczy.
Kontakt:
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Bydgoszczy
Kierownik laboratorium: Iwona Klugiewicz
- ks. Piotra Skargi 2
85-018 Bydgoszcz
tel. 52 376 17 40
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zadania:
- wykonywanie badań na potrzeby prowadzonych kontroli i monitoringu środowiska oraz w przypadku wystąpienia poważnych awarii przez: pobieranie próbek, wykonywanie analiz fizyko-chemicznych (manualnych i instrumentalnych), biologicznych (mikrobiologicznych i hydrobiologicznych) i pomiarów zanieczyszczeń środowiska
Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy składa się z Pracowni w Bydgoszczy i Pracowni we Włocławku, które uzyskały akredytację Polskiego Centrum Akredytacji oraz z Pracowni Obsługi Sieci Pomiarowej Monitoringu Powietrza. Posiadane certyfikaty umożliwiają wejście Laboratorium do grona firm spełniających wymagania Europejskich Norm z serii PN/EN ISO/IEC 17025:2005 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących". Otrzymanie Certyfikatu Akredytacji jest uhonorowaniem pracy nad opracowaniem i wdrożeniem Systemu Zarządzania, a jego posiadanie powoduje wzrost zaufania klientów oraz obliguje do ciągłego doskonalenia jakości pracy.
Pobieranie próbek, pomiary i oznaczenia analityczne są wykonywane w oparciu o rozporządzenia, Polskie Normy, procedury badawcze opracowane przez Laboratorium oraz przepisy analityczne i najnowsze aplikacje z dziedziny spektrometrii absorpcyjnej i emisyjnej, chromatografii gazowej i cieczowej. Aparatura używana w Laboratorium spełnia wymagania międzynarodowych norm, dając gwarancję wysokiej jakości wykonywanych badań i porównywalności wyników. Podstawowym celem Laboratorium jest spełnienie oczekiwań klienta, zdobycie zaufania oraz pomoc w rozwiązywaniu jego problemów. Laboratorium wykonuje badania zlecone przez Wydział Inspekcji i Wydział Monitoringu Środowiska.
System Zarządzania
Szczególną uwagę w Laboratorium zwraca się na prace związane z kontrolą jakości badań. W tym celu, w praktyce prowadzone są działania:
- stosowanie certyfikowanych wzorców i odczynników wysokiej czystości
- analizowanie certyfikowanych materiałów odniesienia, tzw. materiałów referencyjnych
- wykonywanie badań powtórzonych
- udział w międzylaboratoryjnych badaniach porównawczych i badaniach biegłości
- audity wewnętrzne
- analiza statystyczna wyników uzyskanych z kontroli stosowanych metod badawczych.
Zakres badań
Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykonuje pomiary i badania analityczne wszystkich elementów środowiska. Określane są stężenia zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego (imisja), stężenia zanieczyszczeń w gazach odlotowych (emisja), zanieczyszczenia wód powierzchniowych, wód podziemnych, gleby, ścieków i osadów ściekowych.
Do realizacji tych zadań niezbędne jest posiadanie najnowszej aparatury pomiarowo-badawczej , w którą jest wyposażone Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy:
- spektrometr mas sprzężonych z plazmą wzbudzoną indukcyjnie ICP-MS,
- mobilne laboratorium do szybkiej oceny ryzyka w przypadku wystąpienia poważnej awarii z udziałem substancji niebezpiecznych wyposażone m.in. w:
- mobilny chromatograf gazowy ze spektrometrem masowym,
- mobilny spektrometr ruchliwości jonów do detekcji toksycznych gazów przemysłowych,
- przenośny analizator lotnych związków organicznych,
- detektor zdalny chmury substancji niebezpiecznych wraz z infrastrukturą IT i urządzeniami wspomagającymi na mobilnym pojeździe uterenowionym do szybkiej oceny ryzyka,
- emisyjny spektrometr optyczny z plazmą wzbudzoną indukcyjnie ICP,
- analizator rtęci AMA – 254,
- analizatory rtęci Millennium Merlin 1631 - Spektrometry fluorescencji atomowej
- spektrometry absorpcji atomowej płomieniowej,
- spektrometry absorpcji atomowej bezpłomieniowej z piecem grafitowym,
- chromatografy gazowe z detektorem masowym GC/MS,
- chromatografy gazowe,jonowe i cieczowe,
- spektrofotometry UV/VIS,
- spektrofotometry podczerwieni,
- aparaty do oznaczania ogólnego węgla organicznego TOC,
- mikroskopy badawcze z cyfrową analizą obrazu,
- mikroskopy stereoskopowe,
- mikroskopy odwrócone z przystawką do mikrofotografii,
- automatyczne analizatory w podczerwieni do pomiarów stężeń gazów spalinowych,
- automatyczne przepływomierze do pomiaru strumienia gazów,
- automatyczne pyłomierze grawimetryczne,
- analizator LZO do pomiarów zawartości lotnych związków organicznych
- przewoźne lodówkowe urządzenia do automatycznego pobierania próbek ścieków, wody i pomiarów terenowych,
- mierniki poziomu dźwięku,
- automatyczny system mobilny monitoringu hałasu.